Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Beyazlatma (Bleaching): Diş renginden memnun olmayan kişilere önerilen estetik bir çözümdür.Diş rengini birkaç tüm açmak için kullanılan oksijenasyon yöntemidir.

Porselen Lamina (Yaprak Porselen) Uygulamaları: Estetiği kötü olan ön dişlere minimal aşındırma yapılarak hazırlanan ince bir tabaka halindeki porselenlerdir.Bu porselenler labaratuvarda hazırlanıp özel bir teknikle diş yüzeyine yapıştırılır.

Porselen Laminalar

Günümüzde diş eksikliğinin gerek genel ağız sağlığı açısından gerekse estetik açıdan ne kadar önemli olduğu herkes tarafından kabul edilmiştir.

Estetik diş hekimliği başlığı altında porselen laminalar (yaprak porselen, kompozit laminalar, bonding uygulamaları, gülüş tasarımı, beyazlatma, inlay-onlay uygulamaları, recontouring gibi işlemler yapılabilmektedir.

Protetik diş tedavisi ise eksik olan diş veya dişlerin yerine o dişin fonksiyonunu ve estetiğini sağlayan yeni bir diş uygulanmasını sağlar. Bu tedaviler dişler üzerine yapıştırılan (simante edilen) sabit kuron ve köprüleri ya da takıp çıkarılan hareketli protezleri içerebilir. implant uygulanan hastalarda da protetik tedaviler sabit ve hareketli alternatifleri içerebilir.

– Porselen laminalar halk arasındaki adıyla yaprak porselenler ne demektir?

Dişlerin şekillerini ve renklerini kalıcı bir şekilde değiştirmek amacıyla kullanılan bir tekniktir. Kişinin beklentisine, diğer diş ve dişetleri ile dudak yapısına uyum sağlayabilen parlak, düzgün ve doğal gülüşlere sahip olmalarını sağlayan çok ince porselenlerdir. Laboratuvar ortamında hazırlanan laminalar diş hekimi tarafından dişin ön yüzeyine yapıştırılır.

– Hangi durumlarda yaprak porselen uygulanır?

Dişlerin arasındaki boşlukların kapatılması, diş boylarının uzatılması ve yeniden şekil verilmesi gerekiyorsa,
Kırık veya çatlak dişlerin tedavisi için, Diş rengini beğenmeyen, antibiyotik nedeni ile renklenmiş dişleri olan ve kalıcı beyazlık isteyen hastalarda, Gülüşünü beğenmeyen hastalar da gülüş tasarımı amacıyla, Hafif çapraşık dişlerin düzeltilmesinde porselen kaplamalara alternatif olarak kullanılabilir.

– Porselen laminaların yapımı nasıldır?

İlk seansta porselen laminaların daha sonradan yerleştirilebilmesi için diş yüzeyi hazırlanacaktır. Dişin ön yüzeyinden yaklaşık 0,3-1 milimetre kalınlığında mine dokusu kaldırılıp ölçü alınacaktır. Bu ölçüden de dişe uygun renk ve formda, gülüşü tamamlayacak, hemen hemen yaprak kalınlığında porselen laminalar yapılacak ve dişe uygun renkte özel yapıştırıcılar ile yapıştırılacaktır.

– Porselen laminaların önceden nasıl görüneceğini anlayabilir miyim?

İlk muayenede dişler kesilmeden önce hasta ağzından ölçü alınır. Elde edilen model ile laboratuarda özel bir malzemeden mock-up (prova çalışması) uygulaması yapılır. Böylece doktor ve hasta 3 boyutlu bu model üzerinde ve ağızda istedikleri değişiklikleri yapabilirler ve nihai estetik görünümün nasıl olması gerektiğine karar verebilirler.

– Porselen laminaların avantajları nelerdir?

Yapımı için diş yüzeyinden çok az madde kaldırılır. Kuron yapımında olduğu gibi dişin çepeçevre küçültülmesine gerek yoktur. Sigara, çay, kırmızı şarap, kahve gibi gıdalarla boyanmazlar.
Metal içermedikleri için dişetlerinde zamanla gri bir yansımaya neden olmazlar. İnce ve saydam oldukları için ışığın geçmesine izin verirler ve uygulandığı dişlerin tamamen doğal görünmesini sağlarlar.

– Porselen laminalardan sonra nelere dikkat etmeliyim?

Porselen laminalar yapıştırıldıktan sonra dişlerinizin doğal bir parçası gibi olacaktır. Yine de porselen laminalarınızın hasar görmemesi için, tırnak yeme, kalem ısırma, diş gıcırdatma ve sıkma gibi alışkanlıklardan ve sert gıdaların ön dişlerle ısırılmasından kaçınmak gerekir.

– Porselen laminalar kimlere yapılamaz?

Alt çenenin önde olduğu, dişlerin baş başa kapandığı, yeterli mine dokusu olmayan, ileri derecede fluorozisli vakalarda (bu kişilerde laminadan yansıyabilen ileri derecede renkleşmeler vardır. Ayrıca sağlıklı bir yapışma da olmaz.), diş gıcırdatma gibi kötü alışkanlığı olanlarda yapılmamalı veya bazı gerekli önlemler alınıp yapılmalıdır.

– Porselen laminaların porselen kaplamalara göre avantajları nelerdir?

Porselen kaplamaların dişe uygulanabilmesi için dişten 2 mm dokunun çepeçevre kaldırılması gerekir. Porselen laminalar için ise sadece ön yüzden 0,3-1 mm kaldırılması yeterli olacaktır.

Kopmozit Lamina (Bondig uygulaması): Dişlerde hafif çapraşıklık ,kırık aralık veya renk değişikliği olduğu durumlarda,diş yüzeyinde madde kaybı oluşturmadan uygun renkli kompozit rezinler kullanılarak gülüşün düzenlenmesidir.

Dijital Gülüş Tasarımı: Dişler,dişeti,dudaklar gibi bir takım estetik kriterlerin hem ayrı ayrı hemde biribiriyle olan ilişkisinin değerlendirildiği, detaylı estetik analizleri kapsayan gülüş değerlendirilmesidir.

Tedavilerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin İletişime Geçmeniz Yeterli